by Admin
Posted on 20-06-2023 05:12 PM
Zabawki dla dzieci najczęściej wykonane są z materiałów w jaskrawych barwach, które przyciągają wzrok najmłodszych. Dzięki temu cieszą się dużym zainteresowaniem maluchów.
Zabawki – nie tylko z nazwy edukacyjne – można wykorzystać również do nauki, np. Kolorów. Wykorzystanie zabawek podczas edukowania brzdąców to najbardziej trafiony i najszybszy sposób na naukę. Dowiedz się jak nauczyć dziecko kolorów, wykorzystując do tego zabawki!.
http://kartypracydlaprzedszkoli.s3-website.us-east-2.amazonaws.com/edukacja-wczesnoszkolna/Jak-nauczy-dziecko-kolor-w-i-kszta-t-w.html
Nauka kształtów to kolejny etap w poznawaniu i nazywaniu otaczającej dziecko rzeczywistości. Najlepiej zacznij od najprostszych kształtów, z którymi dziecko styka się na co dzień: koła, trójkąta, kwadratu, prostokąta, gwiazdki. Możesz kształty rysować, wyszukiwać je w otoczeniu, lepić z plasteliny – co tylko przyjdzie ci do głowy. Na rynku jest wiele zabawek, które uczą i kształtów, i kolorów oraz rozwijają sprawność rączek dziecka. Są to przede wszystkim takie zabawki, które wymagają od dziecka dopasowania przedmiotów w danym kształcie do odpowiednich otworów (tzw. Sortery). Takie zabawki zwrócą uwagę dziecka i pomogą mu w wypracowaniu nowych umiejętności. Sprawdź: jak nauczyć dziecko głoskować?.
Nie każdy wie, że wzrok niemowląt jest jeszcze słabo wykształcony i nie rozpoznają one kolorów. Potrafią jednak dostrzec dość intensywne barwy (jak np. Czarny, czerwony czy biały), dlatego warto już od pierwszych miesięcy życia dziecka umieszczać w jego otoczeniu przedmioty w takich właśnie barwach. Jak nauczyć dziecko kolorów, gdy jest jeszcze tak malutkie? na rynku dostępne są specjalne zabawki do nauki kolorów stworzone z myślą o niemowlakach. Są to m. In. Książeczki, przytulanki czy zawieszki do łóżeczka, które bez wątpienia zainteresują dziecko i znacznie wesprą wykształcanie się jego wzroku.
Dlaczego nauka kolorów przez jest taka ważna? po pierwsze dziecko uczy się dokonywać analizy. Najpierw musi dostrzec cechy danego obiektu (analiza), a następnie oderwać kolor od innych cech (abstrahowanie) i skupić się na nim. Po drugie znajomość kolorów i posługiwanie się ich nazwami ułatwi mu komunikację, na przykład w przedszkolu. Zresztą, w codziennej zabawie również jest o wiele prościej, gdy dziecko już zna kolory.
Dzieci nie rodzą się z umiejętnością rozpoznawania kolorów i ich nazywania. Potrzeba czasu, by narząd wzroku wystarczająco się wykształcił, następnie dziecko musi być gotowe do mówienia. Zatem nauka kolorów dla dwulatków czy trzylatków? kiedy można zacząć naukę kolorów i jak to zorganizować, by maluch w naturalny sposób poznał podstawowe barwy? jakie sygnały powinny wzbudzić naszą rodzicielską czujność?.
Nauka kolorów i kształtów jest związana z rozwojem spostrzegania wzrokowego. Kluczowa dla opanowania tej umiejętności jest zdolność widzenia trójwymiarowego, co oznacza, że dziecko jest w stanie rozróżnić kształty niezależnie od kąta i odległości patrzenia. Dzięki spostrzeganiu „noworodek rozpoznaje twarz rodzica, a przedszkolak poznaje swój znaczek w szatni, uczy się liter i cyfr – innymi słowy rozpoznaje pewne obszary, obiekty i symbole, które zostały zapisane w jego pamięci” 1 – wyjaśnia monika sobkowiak, nauczycielka edukacji przedszkolnej i neurologopeda.