Jak nauczyć dziecko kolorów, wykorzystując zabawki?

Posted on 20-06-2023 05:12 PM

Zabawki dla dzieci najczęściej wykonane są z materiałów w jaskrawych barwach, które przyciągają wzrok najmłodszych. Dzięki temu cieszą się dużym zainteresowaniem maluchów. service Zabawki – nie tylko z nazwy edukacyjne – można wykorzystać również do nauki, np. Kolorów. Wykorzystanie zabawek podczas edukowania brzdąców to najbardziej trafiony i najszybszy sposób na naukę. Dowiedz się jak nauczyć dziecko kolorów, wykorzystując do tego zabawki!.

Nauka kształtów to kolejny etap w poznawaniu i nazywaniu otaczającej dziecko rzeczywistości. Najlepiej zacznij od najprostszych kształtów, z którymi dziecko styka się na co dzień: koła, trójkąta, kwadratu, prostokąta, gwiazdki. Możesz kształty rysować, wyszukiwać je w otoczeniu, lepić z plasteliny – co tylko przyjdzie ci do głowy. Na rynku jest wiele zabawek, które uczą i kształtów, i kolorów oraz rozwijają sprawność rączek dziecka. Są to przede wszystkim takie zabawki, które wymagają od dziecka dopasowania przedmiotów w danym kształcie do odpowiednich otworów (tzw. Sortery). Takie zabawki zwrócą uwagę dziecka i pomogą mu w wypracowaniu nowych umiejętności. Sprawdź: jak nauczyć dziecko głoskować?.

Nie każdy wie, że wzrok niemowląt jest jeszcze słabo wykształcony i nie rozpoznają one kolorów. Potrafią jednak dostrzec dość intensywne barwy (jak np. Czarny, czerwony czy biały), dlatego warto już od pierwszych miesięcy życia dziecka umieszczać w jego otoczeniu przedmioty w takich właśnie barwach. Jak nauczyć dziecko kolorów, gdy jest jeszcze tak malutkie? na rynku dostępne są specjalne zabawki do nauki kolorów stworzone z myślą o niemowlakach. Są to m. In. Książeczki, przytulanki czy zawieszki do łóżeczka, które bez wątpienia zainteresują dziecko i znacznie wesprą wykształcanie się jego wzroku.

Nauka kolorów na co dzień

Dlaczego nauka kolorów przez jest taka ważna? po pierwsze dziecko uczy się dokonywać analizy. Najpierw musi dostrzec cechy danego obiektu (analiza), a następnie oderwać kolor od innych cech (abstrahowanie) i skupić się na nim. Po drugie znajomość kolorów i posługiwanie się ich nazwami ułatwi mu komunikację, na przykład w przedszkolu. Zresztą, w codziennej zabawie również jest o wiele prościej, gdy dziecko już zna kolory. customer

Dzieci nie rodzą się z umiejętnością rozpoznawania kolorów i ich nazywania. Potrzeba czasu, by narząd wzroku wystarczająco się wykształcił, następnie dziecko musi być gotowe do mówienia. Zatem nauka kolorów dla dwulatków czy trzylatków? kiedy można zacząć naukę kolorów i jak to zorganizować, by maluch w naturalny sposób poznał podstawowe barwy? jakie sygnały powinny wzbudzić naszą rodzicielską czujność?.

Nauka kolorów i kształtów jest związana z rozwojem spostrzegania wzrokowego. Kluczowa dla opanowania tej umiejętności jest zdolność widzenia trójwymiarowego, co oznacza, że dziecko jest w stanie rozróżnić kształty niezależnie od kąta i odległości patrzenia. Dzięki spostrzeganiu „noworodek rozpoznaje twarz rodzica, a przedszkolak poznaje swój znaczek w szatni, uczy się liter i cyfr – innymi słowy rozpoznaje pewne obszary, obiekty i symbole, które zostały zapisane w jego pamięci” 1 – wyjaśnia monika sobkowiak, nauczycielka edukacji przedszkolnej i neurologopeda.