Nauka zegara – od czego zacząć?

Posted on 14-06-2023 12:56 PM

Naukę korzystania z zegara można rozpocząć już u trzyletnich dzieci. Najlepiej rozpocząć ją od nauczenia dziecka rozróżniania pór dnia i czynności, które się w nich wykonuje. Zrozumienie pojęcia czasu jest trudne dla małego dziecka. Podpowiadamy, jak nauczyć malucha rozpoznawania godzin na zegarze poprzez zabawy i ćwiczenia. companies Jeśli twoje dziecko zaczęło zadawać już pytania w stylu: „o której będzie obiad?”, „czy mogę posprzątać za 5 minut?”, „za ile wrócimy do domu?”, to znaczy, że możesz zacząć mu tłumaczyć, jak upływa czas. Aby nauka zegara przebiegała sprawnie, warto się do niej odpowiednio przygotować. Wykaż się cierpliwością, pojęcie czasu jest dla dziecka tak abstrakcyjne, że czasem trzeba trochę dłużej poczekać, aż maluch zrozumie, co dokładnie pokazują wskazówki na zegarze.

Aby naszemu dziecku nauka zegara przychodziła bez większych problemów, powinniśmy zadbać o jego prawidłowy rozwój już od najmłodszych lat. Kiedy odczytywanie czasu na zegarze sprawia mu trudności, może to świadczyć o pewnych brakach w umiejętnościach matematycznych, ale również w rozwoju neurologicznym. Gdy o to zadbamy, to nauka będzie samą przyjemnością. Pełne zasady posługiwania się zegarem, dzieci przyswajają zazwyczaj dopiero w wieku około ośmiu lat. Umiejętność ta jest na tyle trudna i skomplikowana, że mimo tego, iż znajduje się ona w obowiązkowej podstawie programowej w szkole, to zdarzają się dzieci, które w wieku 10 lat nadal nie potrafią swobodnie posługiwać się zegarkiem.

Obecnie dzieci rozwijają się o wiele szybciej i niektóre umiejętności są w stanie posiąść zdecydowanie wcześniej. Choć nauka godzin i korzystania z klasycznego zegarka jest jednym z elementów podstawy programowej pierwszej klasy szkoły podstawowej, tak naprawdę dziecko może ją opanować o wiele wcześniej, nawet już w wieku 5 lat. By było to możliwe, musi ono jednak znać cyfry, a także umieć odliczać piątkami, czy też wykonywać proste działania na dodawanie lub odejmowanie. Konieczne jest też, by maluch był w stanie zrozumieć, czym jest czas i dlaczego jego kontrolowanie jest tak istotne. Choć w dzisiejszych czasach dominują zegarki w formie cyfrowej, naukę warto zacząć w oparciu o klasyczny zegar ze wskazówkami.

Ma być to model zegara wskazówkowego, który zobrazuje malcowi, jakie czynności wykonujemy w poszczególnych porach dnia. Posłuży nam do tego blok techniczny, mazaki, korek od butelki, pinezka. Na naszej papierowej tarczy, narysujmy duże, wyraźne godziny. Aby nauczyć dziecko zegara przy każdej z godzin możemy narysować czynność, którą wówczas wykonujemy, np. Na godz. 16. 00 rysujemy sztućce lub coś do jedzenia, żeby zilustrować porę obiadu, na godzinie 7. 00 – budzik, jako symbol pobudki, itd. Pomożemy w ten sposób dziecku zacząć postrzegać czas jako coś porządkującego wykonywane czynności. Nauka godzin wyda mu się bardziej ważna i istotna.

Użyjcie aplikacji do nauki godzin dla dzieci

W aplikacji znajdują się proste i przystępne ćwiczenia. Dzięki nim nauka zegara dla dzieci przestanie być już problemem. Nauczysz się odczytywania godziny z zegara tradycyjnego i cyfrowego. Wszystko w dziesięciu krokach. Najpierw skupimy się na odczytywaniu pełnych godziny. Następnie będziesz odczytywać czas z dokładnością do pół godziny. Kolejny krok to kwadranse. Na końcu bez problemu podasz godzinę z dokładnością co do minuty. Nauka zegara dla dzieci to ćwiczenia połączone z przejrzystymi instrukcjami. information Na pewno pomogą ci one zrozumieć sposób w jaki odczytujemy godziny z zegara. Dzięki strukturze aplikacji ćwiczenia można wykonywać w dowolnej kolejności. Aplikacja jest idealnym wsparciem nauki zegara dla dzieci powyżej szóstego roku życia.

Nauka zegara dla dzieci

Nauka zegara dla dzieci do druku – przygotowaliśmy gotowe szablony dla rodziców i nauczycieli. Pobierz i wydrukuj za darmo. Razem poćwiczcie rozpoznawanie godzin. Z naszymi materiałami będzie to dla was pestka. Aby rozpocząć naukę zegara dziecko musi znać już cyfry. Jeśli jeszcze nie zna to sprawdźcie naszą aplikację cyferki dla dzieci. Napisz, którą godzinę przedstawia zegar lub dorysuj wskazówki! znajdziecie tu zadania zarówno dla początkujących jak i tych trochę bardziej zaawansowanych. Na naszych zegarach nauczycie się godzin przedpołudniowych 1-12, oraz popołudniowych 13-24, których opanowanie może być trochę bardziej skomplikowane.